اینتل تأثیر رایزن بر کاهش فروش پردازنده‌ هایش را تکذیب کرد

اینتل تأثیر رایزن بر کاهش فروش پردازنده‌ هایش را تکذیب کردReviewed by رضا بیگدلی on May 8Rating: 5.0اینتل تأثیر رایزن بر کاهش فروش پردازنده‌ هایش را تکذیب کرداینتل تأثیر رایزن بر کاهش فروش پردازنده‌ هایش را تکذیب کرد

پردازنده‌های Ryzen ای‌ام‌دی ظرف یک ماه گذشته در دنیای فناوری بسیار خبرساز بوده‌اند. در جدیدترین این موارد، مسئولان اینتل با کارشناسان بازار محصولات سخت‌افزاری در مورد میزان تأثیر جدیدترین CPU-های AMD بر فروش پردازنده‌های دسکتاپ اینتل اتفاق نظر ندارند.در جریان کنفرانس مطبوعاتی اینتل، پس از مشخص شدن اینکه پردازنده‌های دسکتاپ این شرکت از زمان معرفی رایزن با افت فروش ۷ درصدی مواجه شده‌اند، یکی از خبرنگاران پس از مطرح کردن سؤالی مبنی بر تأثیر رقابت AMD بر فروش پردازنده‌های اینتل، با پاسخ عجیب «من چیز غیر طبیعی در این آمار نمی‌بینم» توسط یکی از مدیران اینتل مواجه شد.علاوه بر این، اینتل تأکید دارد که با توجه به درآمد ۱۴.۸ میلیارد دلاری در سه‌ماهه‌ی نخست سال جاری میلادی، در واقع فروش شرکت ۸ درصد رشد داشته است. مارک هیبن از وب‌سایت Seeking Alpha دراین‌باره می‌گوید:
افزایش ۸ درصدی درآمد اینتل در جدیدترین گزارش مالی، به دلیل فروش مودم به اپل است، نه افزایش فروش پردازنده‌های دسکتاپ.
در این میان اگر از درصدها و بیانیه‌های مطبوعاتی شرکت‌ها چشم‌پوشی کنیم، جالب‌ترین آمار منتشرشده از این قرار است: میزان افت فروش پردازنده‌های دسکتاپ اینتل از زمان معرفی رایزن حدود ۱۵۰ میلیون دلار بوده است. AMD در همین مدت ۱۵۶ میلیون دلار پردازنده‌ی رایزن فروخته است.به‌نظر می‌رسد آمار فوق به اندازه‌ی کافی گویا باشد. باوجود انکار مقامات اینتل، ظاهرا AMD توانسته است ظرف مدت کوتاهی ۱۵۰ میلیون دلار از سهم بازار پردازنده‌ها را به‌راحتی از اینتل برباید.